poniedziałek, 25 grudnia 2017

Mój pierwszy książkowy TAG!Moi drodzy, kilka dni temu zostałam nominowana przez Anię z bloga Z fascynacją o książkach do wykonania tagu książkowego. Przyznam szczerze, że w pierwszej chwili czułam radość pomieszaną z wielkim mętlikiem w głowie. Radość, ponieważ jest mi bardzo miło, że Ania zwróciła uwagę na mój dopiero początkujący blog i poprzez nominację dała mi możliwość, abym mogła trochę bardziej przybliżyć Wam swoją osobę, jak również swoje gusta czytelnicze. (Aniu bardzo Ci dziękuję). A jeśli chodzi o mętlik w głowie, to w momencie, kiedy przeczytałam pytania, na które mam odpowiedzieć w mojej głowie przez moment pojawiła się czarna dziura. Pomyślałam, rany ja kompletnie nie wiem, jak odpowiedzieć na te pytania. Jednak jakoś udało mi się uporządkować myśli i dziś chcę zaprezentować Wam, co mi z tego wyszło.: )


Zanim jednak zacznę, chcę zaznaczyć, że odpowiedzi, jakich udzieliłam na pytania zadane w tagu, są moimi subiektywnymi odczuciami i nie musicie się ze mną zgadzać.). 

Zaczynamy więc proszę bądźcie wyrozumiali.: ).


1.Jakie są trzy najlepsze książki, które przeczytałaś w tym roku?


Wybór nie był łatwy, ponieważ ten rok obfitował dla mnie w wiele naprawdę świetnych książek. Zdecydowałam się jednak wymienić właśnie te tytuły ze względu na to, że każdą z nich odbieram bardzo osobiście. Historie w nich opisane są niejako również moimi. Ponadto, co najważniejsze kryją w sobie bardzo ważne przesłania, które jeśli weźmiemy sobie do serca,mogą zmienić na lepsze nie tylko nasze życie, ale również wielu innych osób.


2. Jaka pozycja ostatnio złamała Ci serce? 

Promyczek to jedna z najpiękniejszych, a jednocześnie najbardziej bolesnych książek, jakie dane mi było ostatnio przeczytać. Muszę się przyznać przed Wami, że jestem bardzo wrażliwą osobą i krzywda ludzka i cierpienie bardzo mocno mną wstrząsają. Dzieje się tak zarówno w życiu realnym, jak i tym książkowym fikcyjnym. Zawsze, kiedy bohaterów książek, które czytam, spotyka coś, przez co cierpią, ja mocno się z nimi zżywam. Tak też było w przypadku tej książki. Roztrzaskała mi serce na miliony kawałków, rozerwała duszę na strzępy, wycisnęła potok łez. Historia, która wstrząsnęła mną, pozbawiając tchu po to, by na końcu dać nadzieję i wiarę.

3. Czy jest książka, którą wszyscy chwalą, a Ciebie jednak nie przekonała? 

Nie mogę powiedzieć, że książka jest zła, lecz niestety czytając, daje się odczuć w przekazywanych w niej radach dużą dozę przesady i zbyt wyidealizowane podejście do poruszanych kwestii. Nieustannie towarzyszyło mi poczucie, że Pan Vujicic chce przekonać czytelników, że tylko on wie jak żyć i tylko żyjąc według jego rad i wytycznych osiągniemy pełnię szczęścia. Według mnie jest to nieco rażące. Ponadto jest jeszcze coś, co mnie niemalże irytowało podczas lektury dzieła. A mianowicie chciałoby się rzec fanatyczne podejście do spraw religii, wiary i Boga. Jestem osobą wierzącą i wiara jest istotną częścią mojego życia, lecz sposób, w jaki autor pisze o tak delikatnej sprawie, jaką jest rola wiary w życiu człowieka, jest wręcz natarczywy i moralizatorski. Można by pokusić się o stwierdzenie, że próbuje nawracać czytających jego książkę.


4.Czy jest taka powieść, która została mocno skrytykowana przez większość blogerów, ale Tobie się podobała i będziesz jej wytrwale bronić?

Zdaje sobie sprawę, że wielu z Was mój wybór tej książki może dziwić, szokować, a nawet budzić kontrowersję. Jak to możliwe, że ja mogę bronić tej książki? Otóż jak już wcześniej wspomniałam, jestem osobą bardzo wrażliwą i emocjonalną i tak też w większości przypadków odbieram historię opisywane na kartach książek, po które sięgam. A według mnie Pani Katarzyna Michalak ma umiejętność kreowania fabuły swoich książek na dużym podłożu emocjonalnym. Można się wzruszyć do łez. Tak też, jeśli chodzi o moją osobę,było w przypadku "Leśnej Polany". Oczywiście są to moje wyłącznie subiektywne odczucia i wrażenia.

5.Lektura, która ostatnio totalnie Cię zszokowała lub pozostawiła po sobie mętlik w głowie? 

Grzesznik Artura Urbanowicza przeraża, robi wodę z mózgu i zmuszaabyśmy zrobili sobie rzetelny rachunek sumienia. Autor potrafi „malować” w psychice czytelnika słowem pisanym przerażające, przyprawiające o przeszywający strach, szybsze bicie serca i urywany oddech obrazy. Czytając te wszystkie straszne opisy, bałam się tak bardzo, że nie odważyłam się czytać tej książki po zmroku. Lektura „Grzesznika” to doskonała lekcja manipulacji, psychologi i socjotechniki. A zakończenie sprawiło, że niczego nie byłam już pewna. Taki mętlik w głowie mam dotąd, choć książkę czytałam już jakiś czas temu.


6.Jaką jedną książkę powinien przeczytać absolutnie każdy, niezależnie od gatunku jaki preferuje? 

Uważam, że tę książkę powinien przeczytać każdy, ze względu na piękne przesłanie, jakie w sobie niesie i apel POMAGAJMY. Pani Natasza Socha poprzez prawdziwą historię, którą w niej opisuje, apeluje do nas, abyśmy dali komuś szansę na nowe życie rejestrując się jako dawcy szpiku. Ty również możesz być osobą, która podaruje komuś życie. Dobro powraca i choć dziś myślisz, że Ciebie nic złego nigdy nie spotka, tak naprawdę nigdy niczego nie możemy być pewni w stu procentach i jutro Ty również możesz potrzebować pomocy.

Chcę wierzyć, że dzięki „Aptece marzeń” apel POMAGAJMY, dotrze do bardzo wielu ludzi, a przecież o to właśnie chodzi. Czytajcie „Aptekę marzeń” i mówcie o tej książce bardzo głośno gdzie i kiedy tylko się da.7.Jaki autor jest według Ciebie niesłusznie niedoceniony lub mało znany? 


Według mnie autorką, która jest niedoceniana, jest Cathy Glass. Autorka z racji tego, że w życiu prywatnym stanowi rodzinę zastępczą dla pokrzywdzonych przez życie, los, a często niestety przez swoich najbliższych dzieci w swoich książkach opisuje wstrząsające i często traumatyczne prawdziwe losy swoich podopiecznych. Uważam, że o książkach Pani Glass ciągle mówi się zbyt mało. A zasługuje na to, aby zostać zauważoną. Ja sama bardzo chętnie sięgam po książki autorki i na każdą czekam z niecierpliwością. 
8.Która postać książkowa jest najbardziej podobna do Ciebie lub którą chciałabyś być?Wielokrotnie przy okazji recenzowania książek o tematyce niepełnosprawności czy choroby pisałam, że ja również jestem niepełnosprawna ruchowo. Jednak tym razem miałam wrażenie, że czytam książkę o sobie, a to dlatego, że moja niepełnosprawność jest identyczna z niepełnosprawnością autorki książki "Moje pory roku” Laury Izabeli Jurga. Obie urodziłyśmy się z Dziecięcym Porażeniem Mózgowym. Obie również jako dzieci „byłyśmy baletnicami” chodząc wyłącznie na palcach, wskutek czego obie przeszłyśmy tożsame operacje. Podobieństw jest naprawdę bardzo wiele, lecz nie będę o nich pisać, żeby nie zdradzić całej treści utworu.9.Czy jakaś książka podobała Ci się mniej niż jej ekranizacja? Jeśli tak, to jaka? 


Taką książką była na pewno książka „ 13 powodów” Jay Asher. Książka zupełnie do mnie nie przemówiła. Dłużyła mi się niemiłosiernie. Owszem pomysł na fabułę był dobry, ale z realizacją było już dużo gorzej. Według mnie ta książka nie zasługuje na miano bestselera światowego. Ekranizacja jest o wiele lepsza niż książka, ale również nierewelacyjna. Być może to już nie ten target wiekowy na tego rodzaju książki.)10.Wymień kilka blogów, które warto odwiedzić. 


Pytania Ani bardzo mi się podobały, więc proszę, aby osoby, które nominuję, odpowiedziały na nie jeszcze raz. 

Do wykonania tagu nominuję następujące blogi:Mam nadzieję, że Wam się podobało i dotrwaliście do końca.).


71 komentarzy:

 1. Bardzo fajny tag. :) Z książek, które wymieniłaś czytałam tylko ''Zainę'', ale znam też kilka książek Cathy Glass. Zgadzam się z Twoją opinią, że książki tej autorki nie są za bardzo doceniane, a szkoda. Też chętnie po nie sięgam. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajny i pomysłowy tag, można by rzecz, że podsumowujący 2017 rok :)
  Wielu książek z tagu nie znam i z wieloma wyborami się nie zgadzam, ale każdy ma inne zdanie i odmienny gust :) Co do ,,13 powodów" to serial o wiele bardziej mi się podobał niż książka, także chociaż w tym się zgadzamy :)

  Pozdrawiam, Jabłuszkooo ♡
  Szelest Stron

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyznam, że większości książek nie znam, a te co znam to tylko z okładek :) Podobnie jak Ty jestem dość wrażliwa i zdarza mi się płakać nad czytaną książką :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Gratuluję nominacji :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Promyczek faktycznie potrafi złamać serce :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Również uważam, iż książkę "Aptek marzeń" powinien przeczytać każdy! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czuję, że muszę nadrobić inne gatunki :) Wiele wymienionych przez Ciebie pozycji nie czytałam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Super tag,"13 powodów" mam w planach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że będzie Ci się podobało bardziej niż mnie.:)

   Usuń
 9. Bardzo ciekawe to co napisałaś Agnieszko. Nie znam żadnej z tyk książek chętnie się nimi zainteresuję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę sie, że Ci się podobało Gabrysiu. Czekam zatem na wrażenia po lekturze książek.:)

   Usuń
 10. Książkę Nataszy Sochy rzeczywiście powinien przeczytać każdy. Dziękuję za polecenie mojego bloga.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawe odpowiedzi. Żadnej z tych książek nie znam. O Michalak chciałam powiedzieć. W sumie to dobrze, że bronisz tej książki, skoro Ci się podoba. Lubię takie szczere podejście.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo się cieszę, że odpowiedzi, Ci się podobają.:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Kochana, TAGi to dobra zabawa na początku blogowania :) Dziękuję za nominację, być może w Nowym Roku uda mi się gdzieś wcisnąć odpowiedzi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będzie mi bardzo miło przeczytać Twoje odpowiedzi.:)

   Usuń
 14. "Promyczek" i "Apteka marzeń" podobały mi się, także również je polecam. Po książki Cathy Glass sięgam w ciemno. Do tego też wolę ekranizację "13 powodów" niż książkę, która nie wywołała we mnie żadnych emocji. Za to "Leśna Polana" zawiodła mnie, jak ostatnio większość książek Michalak.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mimo, że Leśna polana Cię zawiodła, miło mi, że w wielu pytaniach mamy podobne zdanie.:)

   Usuń
 15. Ciekawe odpowiedzi :-) Miło się je czytało :-)

  OdpowiedzUsuń
 16. AAA super!! Bardzo dziękuję za nominację choć zwłaszcza jedno pytanie będzie trudne! ♥♥♥ W pierwszym pytaniu pozycja nr 1 i 3 bardzo mnie zaciekawiły! "Zainę" dostałam od samej autorki, więc wkrótce planuję ją przeczytać! <3 5, 6 - przeczytam i sprawdzę skoro polecasz, a 7 - zupełnie nie znam więc trafione w 10! :D Bardzo mi się podobała Twoja recenzja "Moich pór roku" więc nie mogę doczekać się lektury! Ściskam!

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo mi miło, że nominacja Cię ucieszyła:) Z niecierpliwością czekam na Twoje odpowiedzi.:) 💖

  OdpowiedzUsuń
 18. Apteka marzeń czeka na swoją kolej. Wiem, że czeka mnie mocno poruszająca książka i chyba dlatego przesuwam chwilę, w której poznam tę historię...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to bardzo emocjonalną historia. Jestem ciekawa Twoich wrażeń Olu.:)

   Usuń
 19. Jestem ciekawa ksiażek, które najbardziej Ci się podobały, a Carpe Diem mam w planach już od jakiegoś czasu :)Bardzo interesujący tag :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Agnieszko polecam Ci te książki z całego serca. Są to bardzo wartościowe tytuły z pięknymi przesłaniami:)

   Usuń
 20. Ciekawe wybory, bardzo przyjemnie czytalo mi sie post :)
  Hm, do Zainy się przymierzam.

  OdpowiedzUsuń
 21. Ciekawy tag i bardzo miło mi się go czytało:)

  OdpowiedzUsuń
 22. Tam na początku masz lekki błąd 'kolka', a chyba miało być 'kilka' ;) W ogóle to gratuluję Ci pierwszego tagu, jak najbardziej udany :) Mogę się tylko wypowiedzieć co do Promyczka bo znam i mnie również złamała serce. Natomiast oglądałam Trzynaście powodów, ale niestety znam tylko ekranizację.

  OdpowiedzUsuń
 23. Bardzo dziękuję za zwrócenie uwagi na błąd. Cieszę się, że tag Ci się podobał.:)

  OdpowiedzUsuń
 24. Oczywiście, że przeczytałam do końca i w żadnym wypadku mnie nie zanudziłaś, bo bardzo lubię u Ciebie bywać. Z książek, o których piszesz,koniecznie muszę przeczytać "Promyczek". Z pewnością i inne są warte mszy, ale w tej chwili mam na stole stos, bo nie stosik książek, które czekają, aż je przeczytam, więc najpierw to... A potem wybiorę kilka tych, które polecasz.
  Serdeczności

  OdpowiedzUsuń
 25. Cudny Tag ;) Ja wczoraj zaczęłam oglądać 13 powodów z TŻ ;)

  OdpowiedzUsuń
 26. Świetny tag. Ja 13 powodów przeczytałem i jest to słaba książka, a do serialu mnie nie ciągnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 27. Super Tag! :) "13 powodów" nie czytałam, ani nie oglądałam, ponieważ słyszałam słabe opinie zarówno o książce, jak i o serialu.
  Pozdrawiam, Alice

  OdpowiedzUsuń
 28. "13 powodów" też mi się nie podobało... I w końcu jest osoba, która tak jak ja jest zaciekawiona twórczością Cathy Glass <3

  Pozdrawiam i zapraszam do mnie,
  oliviaczyta.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 29. Ciekawy tag. Ja również bardzo przeżyłam lekturę ,,Promyczka''.

  OdpowiedzUsuń
 30. A ja uwielbiam "Grzesznika". I namącił on w głowach i to solidnie :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Mi książka "13 powodów" bardzo się podobała :) Serialu nie obejrzałam w całości.
  Jak dla mnie mało znaną autorką jest Anna McPartlin. Chociaż czytałam na razie tylko jedną jej książkę to zdecydowanie mogę polecić zapoznanie się z tą autorką <3
  Pozdrawiam, Ola

  OdpowiedzUsuń
 32. Fajny tag :) wszystko zebrane w jednym miejscu. Z nominowanych przez Ciebie blogów regularnie odwiedzam W sercu książki, inne chętnie poznam

  OdpowiedzUsuń
 33. Wow! Świetne odpowiedzi, a przyznam szczerze, że mam świadomość, iż moje pytania nie były łatwe.
  Tym bardziej cieszę się, że udało Ci się na wszystkie odpowiedzieć :-)
  Super się czytało ten post. Co do trzech najlepszych książek, absolutnie zgadzam się z "Zainą", a dwie pozostałe pragnę poznać, "Promyczka" również mam na swojej liście i mam nadzieję, że wywrze na mnie podobne wrażenie :-)
  Pozdrawiam serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
 34. Aptekę marzeń od razu wkładam na półkę do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 35. Muszę pogratulować wytrwałości w pisaniu odpowiedzi. Mi na większość ciężko byłoby odpowiedzieć. I koniecznie muszę przeczytać ,,Grzesznika", bo zachęciłaś mnie do tej lektury ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, muszę przyznać, że nie było to łatwe zadanie. :) Grzesznik jest rewelacyjny.:)

   Usuń
 36. Dziękuję za nominację ^^ i poprawiam - "naczytane" a nie "nienaczytane" :)

  OdpowiedzUsuń
 37. Świetny TAG i przeuroczy blog. Zdecydowanie obserwuję!

  OdpowiedzUsuń
 38. Ciekawy ten tag, podsumowuje właściwie poprzedni rok, więc akurat jest na czasie:)

  Widzę, że gusta czytelnicze mamy zupełnie różne, ale podoba mi się, jak piszesz o książkach, i po ich wyborze widać, że ciepła i uczuciowa z Ciebie osoba. Na pewno jeszcze wpadnę do Ciebie i kto wie, może przekonasz mnie do którejś ze swoich ulubionych książek:)

  Pozdrawiam noworocznie,
  Ania z ksiazkowe-podroze-w-chmurach.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 39. Nawet ostatnio do mojej kolekcji trafił z biedronkowej wyprzedaży "Promyczek". Prawie wszyscy polecają, więc spróbuję. Tylko tymi cierpieniami mnie teraz wystraszyłaś ;).

  OdpowiedzUsuń

Przed pozostawieniem komentarza pod postem, zapoznaj się, proszę z polityką prywatności bloga, której szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce Polityka prywatności bloga Kocie czytanie i wyraź zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych.
Pozostawiając komentarz, akceptujesz politykę prywatności bloga, a tym samym wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Dziękuję za odwiedziny i pozostawiony po sobie ślad. Proszę o kulturę wypowiedzi i podpisywanie się.