wtorek, 5 grudnia 2017

Zasłużone miano bestsellera światowego

Książka Pani Lisy Genova w pełni zasługuje na zdobyte miano bestsellera światowego. Czytając „Motyla”, nie odbierałam go wyłącznie, jako „zwykły czytelnik”, lecz głównie szukałam jego wartości odnośnie do swojej płaszczyzny zawodowej, jako że jestem psychologiem oligofrenopedagogiki. Co prawda nie zajmuję się bezpośrednio osobami cierpiącymi na chorobę Alzheimera, o której mowa w powieści, jednak problem ten nie jest mi obcy.

Utwór ten to wspaniałe i poruszające, a zarazem szokujące i przerażające dzieło ukazujące niezwykle prawdziwą i trudną historię życia z wyniszczającą umysłowo chorobą.
Większości z nas Alzheimer kojarzy się z okresem starości, schyłku życia, a często nawet uważamy, że schorzenie to jest naturalnym skutkiem procesu starzenia się. Niestety tak wcale nie musi być. Choroba ta dotyczy także osób o wiele młodszych. Autorka uświadamia nam poprzez postać głównej bohaterki, iż Alzheimer dotyka już osób będących w pięćdziesiątym roku życia.

Alice Howland jest pięćdziesięcioletnią kobietą sukcesu. Wykłada psychologię na Harvardzie. Zdobyła światową sławę w dziedzinie lingwistyki. Jest szanowana i poważana w środowisku zawodowym. Ma wspaniałą rodzinę. Cieszy się, życiem. Na pozór wszystko układa się wspaniale, lecz jest coś, co niepokoi kobietę. Coraz częściej zdarza jej się tracić pamięć, odczuwa poczucie dezorientacji, miewa napady paniki. Początkowo symptomy te składa na karb przepracowania, stresu, braku snu. Jednak kiedy z biegiem czasu dolegliwości te nie ustępują, a co więcej nasilają się, udaje się do lekarza, który diagnozuje u niej Alzheimera we wczesnym stadium. Świat Alice wywraca się do góry nogami. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na fakt, że autorka pragnie uświadomić czytelnikom, co ta destrukcyjna choroba oznacza dla osób aktywnych zawodowo kroczących ścieżką kariery.

Kobieta musi zupełnie zmienić swoje życie. Choroba zmusza ją do tego, by jeszcze raz zbudowała swoją piramidę wartości życiowych. Na nowo spojrzeć na własne życie, swoją rodzinę oraz ich wzajemne relacje. Nasza bohaterka z racji początkowej fazy choroby zdaje sobie sprawę, jak będzie wyglądała jej przyszłość, dlatego też korzysta z czasu świadomości, jaki jej pozostał i robi wszystko by jak najdłużej pozostać samodzielną. Organizuje sobie życie tak by w czasie kiedy pokona ją choroba móc zachować, jak najwięcej wspomnień.

Powieść ta to nie tylko opowieść o zmaganiach z ciężką chorobą, ale także piękny obraz miłości i wsparcia ze strony najbliższych, która jest wręcz niezbędna osobom żyjącym z chorobą.

Książkę tę jak najbardziej polecam. Taka literatura jest konieczna, aby kształtować świadomość społeczną na temat tej choroby. Należy mówić o niej głośno i otwarcie. Ośmielam się przypuszczać, że wielu czytelników tej książki po raz pierwszy miało okazję dowiedzieć się czegoś więcej o tej chorobie i poznać rzeczywisty jej obraz.

Na koniec pragnę wspomnieć o zdarzeniu, które jest dowodem na niezaprzeczalną, ogromną wartość tej książki. Otóż. Kiedy ją czytałam, odezwała się do mnie jedna z czytelniczek portalu Lubimy czytać, pisząc, że jest ciekawa moich wrażeń po książce, bo na niej osobiście wywarła ogromne wrażenie i, że to właśnie z niej po raz pierwszy dowiedziała się istotnych rzeczy na temat Alzheimera.
Jeśli jest choć jedna taka osoba, warto poruszać temat tej choroby przy każdej nadarzającej się okazji, za co bardzo dziękuję autorce.

106 komentarzy:

 1. Nie czytałam jeszcze książki o takiej tematyce, więc chętnie po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam o tej książce i widzę, że wiele straciłam. Zapisuję sobie jej tytuł i na pewno po nią sięgnę, bo bardzo mnie zaintrygowałaś. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka wspaniała, czytałam ją w okresie po stracie bliskiej osobie, która cierpiała na tę chorobę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Będę miała tę książkę na uwadze. Lubię poruszanie ciężkich tematów (w tym chorób) w książkach. Myślę, że na chorobę Alzhaimera nie chciałby zachorować nikt z nas.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Osoba cierpiąca na tę chorobę traci dosłownie wszystko.

   Usuń
 5. Tematyka ciężka, ale warta przedyskutowania. Miałam sąsiadkę, która chorowała na Alzhaimera. Pamiętam jako mała dziewczyna jak dziwiłam się, kiedy praktycznie goła (bez stanika) wyglądała przez okno. Wtedy tego nie rozumiałam. Dziś chętnie poczytałabym coś więcej w tym temacie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat tej choroby kochana, ta książka będzie idealna.

   Usuń
 6. Bardzo ale to bardzo zachęciłaś mnie do tej książki!
  pozdrawiam serdecznie z nad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niezmiernie mi miło.:) Również pozdrawiam cieplutko.:)

   Usuń
 7. Przyznam, że mam od dawna w planach tę książkę. Jestem jej bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że będziesz bardzo usatysfakcjonowana lekturą Wiolu.:)

   Usuń
 8. Pod względem pedagogicznym chętnie skuszę się na tę pozycję! Jednakże pedagogiki i jej podobnych książek i treści tyle mam na co dzień, że w pierwszej kolejności, wolę przeczytać coś w innym klimacie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie słyszałam o tej książce wcześniej, a szkoda.

  OdpowiedzUsuń
 10. Tez jestem zainteresowana tą książką z powodów zawodowych :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałam i tę książkę jak również oglądałam film na jej podstawie. Jak zawsze na pierwszym miejscu u mnie jest książka lecz w tym przypadku film również mnie wzruszył,poruszył.To temat ,który (niestety) dotyczy czasami naszych bliskich,znajomych. W takich przypadkach tak wiele zależy od wsparcia,pomocy drugiego człowieka. Lisa Genova -tej autorki czytałam jeszcze 3 inne powieści,lecz przyznaję ,że tylko to poruszyła mnie aż tak.Cieszę się ,że poruszyłaś i przy okazji przypomniałaś mi tę piękną historię.Pozdrawiam z białej Dukli.

  OdpowiedzUsuń
 12. Kolejna świetna recenzja. Książka zapowiada się ciekawie. Lubię czytać takie tematy, nie jest mi obca choroba. Z takich książek wiele można się nauczyć. Świetna propozycja. :) Czy na podstawie tej książki nie powstał Motyl Alice...chyba tak. hehe Oglądałam...ciężki film, ale jednocześnie piękny i dodający siły. :) Miłego dnia. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za tak miłe słowa. Tak film powstał, ale jeszcze go nie ogladalam. Muszę nadrobić.
   Pozdrawiam cieplutko.:)

   Usuń
 13. Również uważam, że to jedna z ciekawszych książek jakie czytałam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że mamy podobne odczucia po lekturze.:)

   Usuń
 14. Ta choroba dopaść może każdego...utrata siebie, swojej pamięci jest okropna. Moja babcia przed rok przed śmiercią nikogo już nie poznawała...Będę miała powieść na uwadze :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Dobrze, że pojawiają się książki poruszające trudne, ale ważne sprawy. Uczące wrażliwości. Zwracające uwagę na problemy. Dobrze, że o niej piszesz. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uważam, że warto czytać o tym, co być może kiedyś dotknie nas samych lub naszych bliskich.

   Usuń
 16. Nie miałam jej w planach, ale narobiłaś mi apetytu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się bo to naprawdę bardzo dobra książka.:)

   Usuń
 17. Nie słyszałam o tym tytule wcześniej, teraz na pewno będę o nim pamiętała. Nie jest to typ literatury po jaki sięgam na co dzień, jednak kiedy będę miała odpowiednie nastawienie i nastrój na lekturę takiego kalibru, z pewnością po nią sięgnę 😅

  she__vvolf ❄️🐺

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, tym bardziej, że jest to historia, która niestety kiedyś może dotyczyć także nas samych.

   Usuń
 18. Książka wydaje się być ciekawa. Pierwszy raz o niej słyszę, więc z miłą chęcią w wolnej chwili po nią sięgnę :D Pozdrawiam ♥ wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta książka pozostawia po sobie trwały ślad w czytelniku.:)

   Usuń
 19. Jedna z tych książek, których się nie zapomina po przeczytaniu, długo pozostaje w człowieku. :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Ogromnie poruszająca książka. Na mnie zrobiła bardzo duże wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 21. Nie słyszałam o tej książce, ale chętnie się z nią zapoznam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chcesz przeczytać wartościową, mądra i poruszającą książkę, te jest idealna.:)

   Usuń
 22. Może kiedyś sięgnę po tę książkę. O chorobie niestety wiem sporo i mam nadzieję, że nigdy więcej nie będę miała z nią do czynienia...

  OdpowiedzUsuń
 23. Ciekawa fabuła. Przyznam szczerze że wszelakie choroby mnie interesują, choć nie potrafię wyjaśniec dlaczego.
  MOże kiedyś się skusze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro wiedza o chorobach Cię interesuje, myślę, że ta książka będzie dla Ciebie cenną lekturą.:)

   Usuń
 24. Nie słyszałam o tej książce a szkoda. Zapisuję sobie ten tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Z bardzo miłą chęcią zapoznam się z tą książką.
  Serdecznie pozdrawiam.
  www.nacpana-ksiazkami.blogspot.de

  OdpowiedzUsuń
 26. Mam w planach. Wiem, że pisarka pisze wspaniale i w sposób pełen emocji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, autorka wzbudza w czytelniku cała gamę emocji.:)

   Usuń
 27. Niezwykle poruszająca historia....

  OdpowiedzUsuń
 28. Bardzo mnie zaciekawiła Twoja recenzja,chętnie przeczytam tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 29. Czytałam ją jakiś czas temu, bardzo mi się podobała. Czytało się ją dość pzyjemnie ale jednocześnie było w niej coś tak po ludzku przerażającego. Film też o dziwo całkiem mi się podobał ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Film jeszcze przede mną. Jestem ciekawa, czy wywrze na mnie podobne wrażenia, jak w przypadku książki.:)

   Usuń
 30. to ważne, żeby w literaturze poruszać ciężkie tematy. ta książka wydaje się mieć w sobie dużo mądrości. pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie do bardzo mądra i wartosciowa książka.:)
   Również pozdrawiam☺

   Usuń
 31. Zdecydowanie, ta książka jest warta uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 32. Świetna propozycja. :)
  Obserwuję. :)

  OdpowiedzUsuń
 33. Nie czytam raczej książek o takiej tematyce, ale jeśli jest taka dobra... Może się skuszę, gdy nadarzy się okazja.

  OdpowiedzUsuń
 34. Muszę znaleźć czas na tę powieść.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czas spędzony z tą książką będzie czasem pożytecznie spędzonym.

   Usuń
 35. Kochana, ja przez Ciebie też zbankrutuję :D

  OdpowiedzUsuń
 36. Na pewno warto dowiadywać się nowych rzeczy, zwłaszcza tych dotyczących ludzi - nigdy nie wiadomo co nas i naszych bliskich spotka w życiu. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 37. Fajnie brzmi i chyba po nią sięgnę, a okładka też mega :D
  miedzykropkami.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 38. Jak tu kocio i przyjemnie! O książce już gdzieś słyszałam i zaintrygowała mnie fabuła razem z tą przepiękną okładką i myślę, że to pora w końcu po nią chwycić! Moja lista książkowych must have zwiększa się w niezwykle szybkim tempie :/ ale to i dobrze, będę mieć co robić na święta i w ferie! Pozdrawiam ♥

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za ciepłe słowa.:) Lekturę książki gorąco polecam.:)

   Usuń
 39. Zachęciłaś mnie do przeczytania tej książki. Pozdrawiam serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę. Jestem ciekawa Twojej opinii.
   Również pozdrawiam cieplutko.:)

   Usuń
 40. To zdecydowanie książka nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 41. Przeczytałam połowę książki. Tak na mnie podziałała. Za bardzo utożsamiłam się z bohaterką.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takiej sytuacji książką może okazać się naprawdę trudną lekturą.

   Usuń
 42. Wow. Jak najbardziej przeczytam książkę i to bardzo BARDZO mądre co napisałaś. ♥ Jeśli choć jedna osoba czegoś się z takiej pozycji dowie na temat tej strasznej, odbierającej tożsamość choroby to było warto. Osobiście jestem związana z nią naukowo - od lat w centrum moich zainteresowań są choroby neurodegeneracyjne i jestem bardzo ciekawa jak opisał to autor.

  OdpowiedzUsuń
 43. W takim razie polecam Ci również książkę " Lewa strona zycia" tej autorki. Recezja ukaże się niebawem.💖

  OdpowiedzUsuń
 44. Pierwszy raz spotykam się z tą książką, ale jestem naprawdę zaintrygowana!

  OdpowiedzUsuń
 45. Bestseler, a ja nawet nigdy nie słyszałam o tej książce. Wstyd!

  OdpowiedzUsuń
 46. Brzmi zachęcająco.
  Pozdrawiam gorąco!

  W wolnej chwili zapraszam do mnie rubatosisme.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 47. Mam ja w planach od jakiegoś czasu. Mam nadzieję, że będę miała podobne odczucia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie daj znać o swoich wrażeniach.

   Usuń
  2. Nie czytałam tej książki ani innej o tematyce związanej z tą chorobą, ale lubię książki poruszające trudne tematy i na pewno po nią postaram się sięgnąć :)
   Pozdrawiam :*

   Usuń
  3. Podziel się proszę wrażeniami po lekturze.:)

   Usuń
 48. W moim życiu ostatnio sporo było takiej życiowej, smutnej literatury. Obecnie czytam "Chustkę". Muszę wyrównać czymś wesołym, bo jednak to dość smutne i dołujące historie. W przyszłości jednak chętnie sięgnę po tę pozycję. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gorąco polecam, naprawdę warto. Chustkę też mam w planach, ale boję się ją czytać bo sama od dwóch lat sama również choruję na nowotwór.

   Usuń
 49. Czytałam wszystkie książki Genovy i w każdej odnalazłam coś, co mnie poruszyło. "Motyl" zrobił to jednak chyba jakoś szczególnie - to mądra, wzbudzająca refleksje i pełna emocji książki. Cieszę się, że na Tobie również zrobiła tak duże wrażenie :)

  OdpowiedzUsuń
 50. Ta książka jest fantastyczna. Polecam ją za każdym razem od momentu jej poznania.

  OdpowiedzUsuń
 51. Chyba po nią sięgnę- tematyka mi bliska, bo mój dziadek przez ostatnie lata życia zmagał się z tą chorobą...

  OdpowiedzUsuń

Przed pozostawieniem komentarza pod postem, zapoznaj się, proszę z polityką prywatności bloga, której szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce Polityka prywatności bloga Kocie czytanie i wyraź zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych.
Pozostawiając komentarz, akceptujesz politykę prywatności bloga, a tym samym wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Dziękuję za odwiedziny i pozostawiony po sobie ślad. Proszę o kulturę wypowiedzi i podpisywanie się.