sobota, 5 sierpnia 2023

"Dziewczyny z agencji" Hanka V. ModyW
naszym społeczeństwie tak wiele mówi się o równouprawnieniu kobiet i mężczyzn. Jednak, kiedy przyjrzymy się temu, jak w praktyce wygląda wcielanie tego procesu w życie, to niestety bardzo szybko zauważymy, że nie zawsze i nie wszędzie jest ono w pełni respektowane. Mimo mijającego czasu nadal są takie płaszczyzny życia codziennego, które w mniemaniu społecznym są zarezerwowane tylko dla mężczyzn, bądź tylko dla kobiet. Jedną z nich jest z pewnością praca zawodowa. Mimo podnoszenia świadomości ludzi i starań mających na celu zmianę naszej mentalności nadal wykazujemy się skłonnością do kategoryzowania rodzajów wykonywanej pracy na te typowo kobiece i typowo męskie. Dziś za sprawą najnowszej książki Hanki V. Mody „Dziewczyny z agencji”, o której chcę wam teraz opowiedzieć, odpowiemy sobie między innymi na pytanie, jak to jest być kobietą w środowisku zdominowanym przez mężczyzn. Zajrzymy także za kulisy życia, do którego dostęp mają tylko wybrani. I jestem przekonana, że po lekturze powieści, zaczniemy postrzegać to środowisko w zupełnie inny sposób. Na pewno mocno skorygujemy nasze dotychczasowe o nim wyobrażenia.

Tym razem autorka pozwala nam, chciałoby się powiedzieć przez dziurkę od klucza podglądać, odkryte tajemnicą, życie pracowników Agencji Bezpieczeństwa Państwa. A wszystko za sprawą czterech przyjaciółek, które, połączyła właśnie praca w służbach. I tu z pewnością wielu czytelników będzie zaskoczonych. No bo jak kobieta i praca w ABW, przecież to świat twardzieli, i kobieta na pewno sobie w nim nie poradzi. Otóż nic bardziej mylnego. Główne bohaterki powieści Berenika, Kalina, Mirosława i Marta udowadniają, że są właściwymi osobami we właściwym miejscu i to nie przypadek, że się tu znalazły. To sami mężczyźni nieustannie usilnie umniejszają ich umiejętnościom, przez co ciągle muszą walczyć o swoją pozycję, pokazując, że są naprawdę dobre w tym, co robią.

Choć osią powieści jest praca zawodowa dziewczyn, to równolegle z nią poznajemy je również w życiu prywatnym. Przekonujemy się, że choć są pewnego rodzaju wybrańcami, gdyż w szeregi służb specjalnych oczywiście nie każdy może trafić, to w życiu poza pracą są zupełnie podobne do nas zwykłych śmiertelników. Postrzegamy ludzi pracujących w tym środowisku jako niezłomnych. Tymczasem autorka pokazuje nam bardziej ludzkie ich oblicza. Jak my wszyscy, ci ludzie mają swoje pragnienia, marzenia i słabości. Życie wielu z nich obciążone jest bagażem trudnych doświadczeń, które często odbijają się na ich emocjach. Takie też są właśnie nasze dziewczyny. Choć są zupełnie różne pod względem osobowości i charakteru, to każda z nich chce kochać i być kochana. Choć, jak się przekonacie, podczas czytania książki, miłości tej często szukają na bardzo krętych drogach, wiele ryzykując i narażając się na to, że spłoną w jej ogniu.

I tutaj dochodzimy do bardzo gorącego tematu, jakim jest seks. Hanka Mody jest autorką, która w swoich książkach o seksie pisze sposób bardzo otwarty i wyrazisty, przy czym, co trzeba zaznaczyć, nigdy nie jest to pisanie dla samego pisana. Wplecenie w fabułę, wątków seksu zawsze czemuś służy i z czegoś wynika. W przypadku „Dziewczyn z agencji” wynikał on w dużej mierze z sytuacji i sprzyjających okoliczności, ale przede wszystkim ze sfery psychologicznej. Każda z czterech przyjaciółek ma za sobą trudne doświadczenia życiowe, które skutkują poczuciem wielu emocjonalnych uczuciowych braków. Dziś chcą mieć u swojego boku kogoś, dla kogo będą najważniejsze, przy kim będą mogły czuć się bezpiecznie i kto będzie je kochał, w pełni akceptując takimi, jakimi są. Jednak to, w jaki sposób tej miłości szukają, pozostawia wiele do życzenia i budzi w czytelniku niepokój o dobro dziewczyn, bowiem ten szczelnie zamknięty świat niedostępny dla „zwykłych śmiertelników” to swego rodzaju puszka pandory, w której zdrady, romanse, kłamstwa są czymś normalnym. A trzeba powiedzieć, że w służbach wszechobecna świadomość tajemnicy i tego, że to, co dzieje się w jej strukturach, nie może wyjść na zewnątrz, sprzyja tego rodzaju zachowaniom i postępowaniom.

Towarzysząc dziewczynom w ich codziennym życiu, jesteśmy świadkami tego, jak muszą zmagać się z jego przeciwnościami, problemami i troskami. Doskonale wiemy, że każda z nich zasługuje na to, aby być szczęśliwą. Musimy mieć jednak świadomość, że ktoś, kto szuka miłości, nie zawsze dokonuje właściwych wyborów, przez co komplikuje sobie życie, dlatego to dążenie do szczęścia i miłości może okazać się o wiele trudniejsze.

Dziewczyny jednak mają to szczęście, że mają siebie i swoją przyjaźń. Mogą na siebie liczyć, ale nie znaczy to, że przyjaźń ta jest bez skazy i nie przeżywa gorszych chwil. To jednak sprawia, że dla czytelnika staje bardzo wiarygodna i autentyczna.

Cóż tu więcej pisać, jest to świetna książka, której lektura wciąga od pierwszej strony. Poznajemy w niej bohaterki, które, choć pracują w miejscu niedostępnym dla wszystkich, to jednak są zupełnie normalne. Jak w życiu każdego z nas w ich również raz zaświeci słońce, by za chwilę musiały zmierzyć się ze swoim osobistym dramatem. Czytanie dostarczy nam wspaniałej rozrywki, wielu emocji i refleksji, a także pobudzi nasze uczucia i wyobraźnię. Czego chcieć więcej? Gorąco polecam i zachęcam do spędzenia czasu z tą świetną książkę, jednak trzeba zaznaczyć, że jest ona dedykowana dla dorosłych czytelników.

[Materiał reklamowy] Autorka Hanka V. ModyBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Przed pozostawieniem komentarza pod postem, zapoznaj się, proszę z polityką prywatności bloga, której szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce Polityka prywatności bloga Kocie czytanie i wyraź zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych.
Pozostawiając komentarz, akceptujesz politykę prywatności bloga, a tym samym wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Dziękuję za odwiedziny i pozostawiony po sobie ślad. Proszę o kulturę wypowiedzi i podpisywanie się.