sobota, 28 kwietnia 2018

Kazirodztwo emocjonalne.

Cathy Glass jest autorką, która w swoich książkach opisuje historie dzieci, które trafiają do jej domu, ponieważ wspólnie z mężem prowadzą rodzinę zastępczą. Cathy w każdej z książek jest bardzo prawdziwa. Niczego przed czytelnikiem nie ukrywa, ani też nie ubarwia dzięki czemu, podczas czytania czujemy się niemalże uczestnikiem opisywanej przez nią historii.

Dziś chcę opowiedzieć Wam o książce, którą koniecznie musicie przeczytać. Mam głęboką nadzieję, że dzięki niej jako rodzice bądź przyszli rodzice unikniecie błędów, które mogą nieodwracalnie skrzywdzić Wasze dziecko, a nawet jeśli nie planujecie zostać rodzicem, mając w pamięci to, przez co przeszła mała bohaterka książki „Córeczka tatusia” będziecie mogli w porę zareagować, jeśli zauważycie coś, co Was zaniepokoi.

Zapewne każdy z Was zgodzi się ze mną, iż więzi łączące dziecko z rodzicem są bardzo ważne. Dzieci kochają rodziców bezwarunkowo, ufając bezgranicznie. Jednak miłość taka musi mieć jasną określoną relację rodzic - dziecko w przeciwnym razie bowiem niestety, o czym się nie mówi, relacja ta może stać się niezdrowa, a wręcz niebezpieczna. Wówczas mamy do czynienia z sytuacją kazirodztwa emocjonalnego. Przypuszczam, że wielu z Was po raz pierwszy spotyka się z takowym terminem i teraz zastanawia się, cóż to takiego jest? Drogi czytelniku, jeśli chcesz przyjrzeć się bliżej temu, czym jest kazirodztwo emocjonalne oraz czym się charakteryzuje, zachęcam Cię do przeczytania dalszej części mojej recenzji, ponieważ postaram się w kilku słowach przybliżyć Ci to, co spotkało siedmioletnią Beth.

Dziewczynka trafia pod opiekę Cathy, ponieważ wychowujący ją samotnie ojciec przeżywa załamanie nerwowe. Mała jest grzeczną niesprawiającą problemów podopieczną. Dziecko jest zagubione. Bardzo tęskni za ojcem, co jest w pełni zrozumiałe, biorąc pod uwagę fakt, że dziecko zostaje nagle rozdzielone z rodzicem, który przez całe życie był jej jedynym opiekunem. Derek i Beth bardzo się kochają. Ojciec nazywa córkę swoją małą księżniczką. Kiedy teraz to czytacie, założę się, że podobnie jak ja na początku zastanawiacie się, w czym tkwi problem, przecież to piękne i chwytające za serce. Otóż problem zaczyna się, kiedy matka zastępcza dostrzega szokujące zachowania między dziewczynką a ojcem. Cathe wie, że to, co się dzieje, nigdy nie powinno mieć miejsca. Nie jest jednak łatwo podzielić się swoimi obawami, gdyż początkowo nawet pracownica opieki społecznej bagatelizuje problem. Kiedy wreszcie i ona uznaje powagę sytuacji, zostają wszczęte działania, które mają na celu dobro dziecka, lecz czy aby na pewno nie jest za późno?

Wychowując dziecko, często nie potrafimy wyznaczyć mu zasad i granic, których nie wolno mu przekroczyć. Tłumaczymy to miłością do naszej pociechy, pamiętajmy jednak, że właśnie dzięki zasadom świat dziecka jest uporządkowany i bezpieczny. Naszym zadaniem jest pokazanie dziecku, co jest dla niego dobre i właściwe, a ono powinno cieszyć się szczęśliwym dzieciństwem.

Uwielbiam wszystkie książki tej autorki, ponieważ poprzez to, że na ich kartach poznajemy autentyczne koleje losów jej podopiecznych, zawsze po lekturze następuje długi czas przemyśleń i refleksji. Ta książka jednak ma jeszcze coś, co czyni ja wyjątkową spośród wszystkich, które do tej pory wyszły spod pióra Pani Glass, a które miałam okazję przeczytać. Mianowicie to, że w żadnej innej książce, którą czytałam, a było ich już dość dużo, nie został poruszony problem kazirodztwa emocjonalnego, co świadczy o tym, że niestety pozostaje on przemilczany. Społeczeństwo nie posiadając wiedzy na ten temat, nie reaguje, a w zaciszu własnych domów krzywdzeni są ci najbardziej bezbronni. Dlatego proszę Was, polecajcie tę książkę każdemu. Im więcej osób ją przeczyta, tym większa jest szansa na udzielenie pomocy choćby jednemu dziecku.


61 komentarzy:

 1. Wysoka ocena. Nie jestem rodzicem idealnym
  , ale czy wystarczająco dobrym dla swoich dzieci czas pokaże:)

  https://zksiazkanakanapie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja droga, każdy z nas popełnia błędy, ale najważniejsze jest, by na tych błędach się uczyć.;0

   Usuń
 2. Każda książka Cathy Glass wywołuje we mnie wiele, wiele emocji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam tej autorki, a tematyka jest ciekawa i potrzebna dla uswiadamiania pewnych rzeczy. Lubie takie ksiazki, wiec na pewno ja przeczytam jako przyszly rodzic. Pozdrawian

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gorąco polecam całą twórczość tej autorki.:)
   Również pozdrawiam serdecznie.:)

   Usuń
 4. Nie czytałam i nie znam autorki, ale może kiedyś sięgnę po jej książki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gabrysiu, myślę, że książki tej autorki skradły by Twoje serce. 😊

   Usuń
 5. Coś mi się kojarzy, że czytałam kiedyś książkę o takiej historii, że bohaterka stwarza rodzinę zastępczą dla dziecka, może to akurat tej autorki. Nie jest to może moja tematyka, ale historia mnie nie nudziła. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie, być może warto dać tej autorce jeszcze jedną szansę. 😊

   Usuń
 6. Ja jeszcze nie miałam okazji przeczytać nic autorki. Liczę na to, że szybko to zmienię :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zwlekaj zbyt, długo bo na pewno nie będziesz żałowała. 😊

   Usuń
 7. Jestem bardzo ciekawa tej książki! :) Czuję się zachęcona :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie czytałam jeszcze żadnej ksiażki tej autorki, ale czuję, że pora to zmienić :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zaintrygowała mnie, w wolnej chwili muszę jej poszukać!
  pozdrawiam serdecznie z nad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Widzę książkę z wielkim przekazem :) Skoro warto ją polecać i po nią sięgnąć, może dam jej szansę. Tym bardziej, że nie miałam dotąd okazji odkryć twórczości autorki.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie znałam tej autorki, ale może się na nią skuszę...Zobaczymy;)

  OdpowiedzUsuń
 12. A ja pierwszy raz słyszę o tej autorce, koniecznie muszę przeczytać coś jej autorstwa :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Raczej po nią nie sięgnę :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 14. Jestem bardzo ciekawa co się w nije działo

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie czytałam nic tej autorki, ale czasami lubię zastanowić się po skończeniu książki, więc jeśli najdzie mnie ochota dumania nad czymś, to z chęcią przeczytam :)

  Pozdrawiam, Jabłuszkooo ♡
  Szelest Stron

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo mnie zaciekawiłaś. Z terminem emocjonalnego kazirodztwa spotykam się pierwszy raz. Chętnie przeczytam książkę, by zrozumieć problem.

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie znam twórczości tej autorki i teraz widzę, że naprawdę dużo straciłam. Po Twojej recenzji jestem pewna, że zechcę nadrobić moje zaległości. Choć odnoszę wrażenie, że nie są to najłatwiejsze i najprzyjemniejsze lektury!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mi miło. Rzeczywiście, to nie jest łatwa książka.

   Usuń
 18. wow! Wydaje się świetna! muszę nadrobić!

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie znam autorki, ale już wiem, że muszę prędko to nadrobić. Opisana pozycja na pewno wywarłaby na mnie ogromne wrażenie i wywołałaby mnóstwo emocji. Po takie książki zdecydowanie warto sięgać!

  OdpowiedzUsuń
 20. To musi być wstrząsająca lektura. Niemniej bardzo chciałabym ją poznać, cenię takie historie.

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo mnie zachęciła ta recenzja. Będę miała tę książkę na uwadze!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, ponieważ książka jest naprawdę godna uwagi. 😊

   Usuń
 22. Zachęcająca recenzja, chyba się na nią skuszę :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 23. Myślę,że książka wyjdzie na przeciw twoim oczekiwaniom.

  OdpowiedzUsuń
 24. Zainteresowałaś mnie :D nie czytałam jeszcze żadnej książki Pani Glass, jeszcze bo postanowiłam to zmienić. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dobra decyzja. Gwarantuję Ci, że się nie zawiedziesz. 😊

   Usuń
 25. Tak, tak, tak! Potrzebuję teraz takich książek i mam nadzieję, że się nie zawiodę na tym tytule.

  OdpowiedzUsuń
 26. Lubię książki tej autorki. Tej jeszcze nie przeczytałam, ale na pewno to nadrobię. :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Również bardzo lubię książki Cathy Glass, ale zawsze bardzo je przeżywam więc muszę robić przerwę pomiędzy czytaniem ich. Myślę, że wkrótce sięgnę po "Córeczkę tatusia"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, zdecydowanie książek tej autorki nie da się czytać jedna po drugiej. Do lektury tej książki gorąco zachęcam.:)

   Usuń
 28. O kurcze - to nowy temat dla mnie. Ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
 29. zdecydowanie coś dla mnie, do bycia rodzicem nie mozna się przygotować, bo rodzicielstwo uczy nas codziennie czegoś nowego, dlatego ta książka moze pomóc spojrzec na pewne sprawy z innej perspektywy

  OdpowiedzUsuń
 30. Będę musiała przeczytać tą książkę. Jestem szalenie ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń

Przed pozostawieniem komentarza pod postem, zapoznaj się, proszę z polityką prywatności bloga, której szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce Polityka prywatności bloga Kocie czytanie i wyraź zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych.
Pozostawiając komentarz, akceptujesz politykę prywatności bloga, a tym samym wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Dziękuję za odwiedziny i pozostawiony po sobie ślad. Proszę o kulturę wypowiedzi i podpisywanie się.